Bu Acıya Sessiz Kalmayın

YARGIYA GÜVENİLİRMİ SİZ KARAR VERİN

15 yıl Hukuk Mücadelesinin sonu yine hüsran yine zaman aşımı !  Bu dava ne kızımı bu hale getirenleri aklamış rahatlatmıştır,Ne de biz evlat acısı ile kavrulmuş  ailemi beni rahatlatmıştır.

Konya 3.Ağır Ceza Mahkemesinde görülen dava 7 yıl 8 ay’ın sonunda sorumlular suçlu bulunmuş ancak zaman aşımı süresi dolduğundan dava düşmüştü.

Bu günde 5.Asli Ceza Mahkemesinde 8 yıl’ın sonunda aynı hüsran trajedi yeniden yaşanmıştır !

            Y.S.Ş kararı karı var Adli tıp kararı var suçlular belli ama Mahkemelerimizde ve kanunlarımızda eksiklikler yüzünden davalar zamanında bitmiyor. Zaman aşımına uğruyor sorumlular ceza almıyor.Bu nasıl ADALET !

            Öz ailesi olarak yaramız acımız kabuklanmadı her mahkemede mağduriyetimizde yaramız yeniden kanadı. Evlat acısı zaten çok ağır ama her mahkemeye gittikçe içimiz daha çok acıdı.

Bir Hayat daha nasıl katledilebilir ki.

              Rahmetli kızım Sevgi ÖZ ayağının aksaması nedeni ile 14 Mayıs 2002 tarihinde Konya S.S.K Hastanesine tedavi amaçlı götürdüm, kalça çıkığı teşhisi ile 6 ay belden aşağı alçıda kalması sonucu ameliyata karar verilmiş 16 Ekim 2002 tarihinde ameliyata alınmıştır. Ameliyatta Anestezi hatası yüzünden 8 ila 10 dk.kalbi durmuştur, uzun uğraşlar neticesinde tekrar hayata döndürülmüştür ancak maalesef bitkisel hayata uyanmıştır.7 yıl bitkisel hayatta yaşamış 25.06.2009 yılında vefat etmiştir.

Merhum kızım Sevgi öldüğünde bile çilesi bitmedi cansız bedeni parçalanmaktan kurtulamadı otopsi yapıldıktan sonra defin oldu.

            Kızım Sevgi Öz’ü bu hale getirenler için 2002 yılında başlattığım hukuk mücadelesi

Konya 3. Ağır Ceza Mahkemesinde görüldü.

 Mahkeme Heyeti beş duruşmanın sonunda dosyayı Ankara Yüksek Sağlık Şurasına gönderdi 2 yıl 6 ay bekleme süresi sonucunda Şura 8/3 Anestezi hatası 8/5 diğer sebepler dedi ve Mahkeme Y.S.Ş.kararı doğrultusunda Ortopedist Dr.İbrahim BARAN’ı suçsuz, Anestezi uzman Dr.Rahime ORHAN’ı 6 ay hapis, Anestezi Teknisyeni İlyas DEMİRCİ yede 3 ay hapis kararı çıktı onu da hafifletici sebepler ve diğer indirimlerle ikisine toplam 220 TL. para cezasına dönüştürdüler kararı…
Bir İnsanın hayatını katletmenin, karartmanın cezası 220 TL maalesef verilen bu kararı : Sağlık hizmeti dışında diğer sebep olarak gösterilen 8/5 suç unsurunun açıklanması ve kararın bozulması için Avukatım aracılığı ile Temyize çektik. 14 ay Yargıtay da bekledikten sonra çok komik ve trajedi bir olayda burada yaşadık Yargıtay dan gelen sonuç ve gerekçe enteresandı.Yargıtay dan gelen sonuç: Olayın seyri incelenmeden Mahkeme Başkanının imza eksikliği nedeniyle Konya 3.Ağır Ceza mahkemesinin verdiği kararı BOZMUŞ tu.Ben bozulan kararın yeniden Mahkeme yapılacağını düşünüyordum ancak yanılmışım maalesef.

Konya 3.Ağır Ceza Mahkemesi kararı tekrar görüşülmek üzere toplandı ve ilk duruşma iki buçuk dakika sürdü Mahkeme Başkanı imzayı tamamlayıp kararı yeniden temyize yani Yargıtay’a gönderdi.

            Yargıtay 5.Ceza Dairesi ameliyatı yapan cerrah ve bir anestezi teknisyeni hakkında dikkatsizlik ve tedbirsizlikten yaralamaya sebebiyet verme suçunun kanunda öngörülen cezası itibariyle son sorgulama tarihi olan 2003 ila inceleme tarihi arasındaki sürenin zamanaşımı yönünden dolduğu anlaşıldığından kararı bozdu ve kişiler hakkındaki ceza davasını düşürdü..

Diğer açmış olduğum tazminat davası

4.Asliye Hukuk Mahkemesi 30.03.2004 tarihinde BEKLEME KARARI almıştı.

Verilen bu Mahkeme kararlar doğrultusunda Türkiye’de Hukuk yolları tıkandığından 2009 yılında Avrupa İnsan Haklarına başvurdum.

Avrupa İnsan Hakları dosyayı kabul etti ancak kızım Sevgi ÖZ yedi yıldır sürdürdüğü bitkisel yaşam savaşına 25.06.2009 tarihinde yenik düştü hayata gözlerini yumdu.

Sevginin ölüm sebebi hakkında Savcılık Adli Tıptan görüş talep etmiştir.

Adli Tıp Kurumu Kimya İhtisas Dairesi Toksikoloji Şubesi Sevgi’nin kanında bulunan kimyasalları rapor etmiştir.

Savcılık iddianame düzenleyerek dava açmıştır bu doğrultuda Konya 5.Asli Ceza Mahkemesinde kızımı bu hale getiren suçlular hakkında ölüme sebebiyet verme suçundan dava yeniden görülmeye başladı.

Yeni bir dava açılınca meşhur Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi davayı hemen iç hukuk yolları tüketilmemiş diyerek iade etmiştir.

Konya 5.Asli Ceza Mahkemesinde görülen 14 duruşma sonunda Adli Tıp raporu istenmiş gelen raporun bizim lehimize olması sonucu karşı suçluların Avukatları dosyayı yeniden Yüksek Sağlık Şurasına göndertmişlerdir.

Ankara Yüksek Sağlık Şurası daha önceden gönderilen aynı dosyaya farklı karar vermesi de ayrı bir trajedi olmuştur.

 11.11.2014 tarihinde Konya 5.Asli Ceza Mahkemesinde görülen davada Ameliyatı yapan Ortopedist Dr.İbrahim Baran hakkında beraat kararı verdi,

Ameliyatı gerçekleştiren Anestezi Uzm.Rahime Orhan hakkında 1yıl 8 ay hapis cezası verdi ve teknisyeni İlyas Demirci hakkında 1yıl 8 ay hapis cezası verdi.

Verilen hapis cezaları daha öce sabıkası olmadığı ve kanunların farklı maddeler nazara alınarak para cezasına çevrilmiştir.

Her ikisine ayrı ayrı 12,100 TL.bu parayı da 20 eşit taksitte ödenmesine karar verdi.Mahkeme kararını Temyiz ettiler.

Acıdır ki 8 yıl süren süreç sonunda yine zaman aşımı yüzünden dava düştü.

Benim merhum kızım Sevgi Öz’ü 7 yıl bitkisel hayata sokan ve ölümüne sebep olan sorumlulara verilen ceza zaman aşımı yüzünden sonuçsuz kalmış Türkiye’de Yargı sistemindeki boşluklar,Mahkemelerimizdeki boşluklar acı bir şekilde ortaya çıkmıştır .

Kanunlardaki boşluklar ve hantal yapısı yüzünden Konya 3.Ağır Ceza Mahkemesinde aldıkları ceza zaman aşımı nedeni ile düşmeseydi, Konya 5 Asli Ceza Mahkemesi suçlular hakkında verilen cezayı para cezasına çevirmeyecekti.

Ceza alan Rahime ORHAN ve İlyas DEMİRCİ verilen Mahkeme kararını Temyiz ettiler dosya YARGITAY 12.Dairesinde 2015/14937 iki yıldır bekliyorduk. YARGITAY 12.Dairesinde 2017/4112 karar ile yine büyük hüsrana uğradık inceleme tarihi arasındaki sürenin zamanaşımı yönünden dolduğu anlaşıldığından kararı bozdu ve kişiler hakkındaki ceza davasını düşürdü..

            Konya 3.Ağır Ceza Mahkemesinde görülen duruşmalar daha sonra 5.Asli Ceza Mahkemesi duruşmalar takiben Konya 4.Asliye Hukuk Mahkemesi 30.03.2004 tarihinde BEKLEME KARARI almış ve tarafımızdan 24.02.2014 tarihinde verilen dilekçeye kadar beklemiştir.

10 yıldan sonra bu kez usulü dayanak ile ret kararı vermiştir.

Karar gerekçesinde davacının husumeti yanlış yöneltmesi nedeniyle önce doktorlar ve idare hakkındaki davanın ayrılmasına ve sonrasında her ikisinin de reddine karar veren Konya 4.Asliye Hukuk Mahkemesine 2003 yılında 3600 USD bozdurarak yatırdığım 1.324.80 TL. harç parası isteğim karşılığında iadesine karar vermiş ve ayrıca karar tarihinde yürürlükte bulunan A.A.Ü.T. göre hesaplanan 1500 TL. İdare ve 1.500 TL doktorlar hakkındaki davalarda ayrı ayrı ücreti vekâletin tarafımca ödenmesine karar vermiştir.

 10 yıl bekleme sonunda verilen karar usulden de olsa esastan da olsa adil değildir. Davanın reddine Karar vermek yerine ilgili mahkemeye sevk edilse dahi bu denli mağduriyet oluşmayacaktır.3600 USD para bozdurup yatırdığım 1.324,80 TL. Harç parası 13 yılsonunda değerini yitirmiş 450 USD parası bile etmez şekilde iade kararı çıkmıştır. Hastane ve suçluların avukatlarına toplamda 3.000.00 TL. Vekâlet ücreti ödedim, mağdur edildim

 

Benim merhum kızım Sevgi 6 ay belden aşağı alçılı gezdi yetmedi 7 yıl bitkisel hayata mahkûm oldu yetmedi otopsi yapılarak mezara param parça konuldu kızım toprak oldu. Hakkını aramak onu bu hale getirenlerden hesap sormak için Adalet’e güvendim Hukuki yollara başvurdum 15 yıl geçti çıkan sonuç ne sorumluları akladı,rahatlattı.Ne de biz acılı aileyi rahatlattı ve Adalete inancımız kalmadı.

 Bu dava ne ünlülerin nede politikacıların hakaret davası değildi! Ben Kızımı bu hale getirenlerden hesap sormak için açtığım davalar yıllarca sürmüştür. Kaybettiğim kızım Sevgi Öz’ün her adliyeye gittiğimde evlat acısını yeniden yaşadım. Bu kadar uzun zamandır sonuçlanmayan ve mağdur edici kararlar beni ve ailemi oldukça yaralamıştır.

Cumhurbaşkanım ısrar ile hakkınızı arayın diyordu.Sayın reisim ben aradım 15 yılda  geldiğim nokta bu.Adalet var mı,Adalet yerini buldu mu bana kim cevap verecek !

 

Buradan tüm vatandaşlarımıza seslenmek geliyor içimden sessizce! Sakın çocuğunuzu hatalı bir ameliyata tıbbi müdahaleye kurban vermeyin. Verirseniz de sakın mahkemelere gitmeyin, giderseniz de sakın sonuç beklemeyin diye!

Buradan seslenmek gerekiyor yargıçlarımıza bizi yönetenlere sakın sizin çocuğunuzun sizlerin başınıza bu tür şeyler gelmesin maazallah sizler o zaman bunları anlar üzülürsünüz, kırılırsınız ya da aksayan yönleri düzeltirsiniz de bizde hukuka olan inancımızı yeniden kazanırız diye.

Buradan seslenmek gerekiyor sivil toplum kuruluşlarımıza; Sizler bunları söylemeyin, talep etmeyin aksayanların düzeltilmesini, sessizce kendi geleceğinize odaklanın diye, hem belki modern demokrasinin gerekleri bunlardır!

Yılmadan mücadelemizi sürdüreceğiz bizler hukuka kırıntı miktarı da olsa kalan inancımıza sahip çıkarak, Berlin’de Hâkimler vardır demek yerine umutla bekleyeceğiz Ankara’da Hâkimler var demeyi… Bizim üniversitelerimizde doktor yetiştirir, hukukçu yetiştirir diye umutla

Yaşayacağız ülkemizde şanlı bayrağımız altında çocuklarımızı o okullara göndererek…

Hz Pir’e göre Adalet;

Her şeyi yerli yerine koymak demektir. Ayakkabı ayağındır. Külâh da başa aittir.

Adalet atın kapıda durması, sultanın da başköşe de oturmasıdır.

Ağaçlara su vermektir.

Mevlâna, zenginlik, makam ve güç nöbetini devralanları, adaletten ayrılmamaları için şöyle uyarır : « Ey varlığa, ikbale erişen kişi, aklını başına al da bu gelen kudretin, kuvvetin geçici olduğunu bil. Zenginliğine, bulunduğun mevkie sevinme. Sen de sıraya bağlısın; sıran gelince gideceksin, yerine başkası gelecek. »

Yüzyıllar önce Adalete sahip çıkan büyük zatların sözlerine vurgu yapmaktaki maksadımız bizimde yüzyıllar sonra aynı adalete ihtiyacımız olduğunu bilerek yapıcı olmak ve hep birlikte aksayanları düzeltmeye talip olunmasını teşvik etmektir.

                                                                                       Muammer ÖZ

                                                                                         11.09.2017

 

You may also like

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir