Sevgi Öz

Bir Hayat Daha Nasıl Katledilebilir ki! 
Bu yürek sızlatan olaya başlamadan önce: ALLAH hiç kimseyi evladıyla imtihan etmesin, kimseye evlat acısı vermesin. 
Kızım Sevgi Öz daha iki yaşında yürümeye yeni başladığında ayağının aksadığını gördük her anne baba gibi evladımızı hemen Konya Meram S.S.K Hastanesine götürdük, sonuçta kız çocuğu topal olmasın tedavi ettirelim iyileştirelim diye. 
05.04.2002 tarihinde Ortopedi bölümünde Ortopedist Uzm. Dr. İbrahim BARAN: kızım Sevgiyi muayene edip röntgen çektirdikten sonra kızım Sevginin her iki ayağında kalça çıkığı (D.K.Ç)olduğu bu tedavinin çok zor olduğunu ve muayenehanesine gitmemiz gerektiğini söyledi. Beynimizden kaynar sular dökülmüştü başımıza ilk defa böyle bir durum gelmişti, Kızım Sevgi üçüncü evladımızdı, ağabeyi ve ablasında böyle bir sıkıntı olmamıştı.

Aynı gün 05.04.2002 tarihinde öğlen Ort. Dr. İbrahim BARAN’IN Muayenehanesine gittik, Dr muayene sonunda hastaneye yatıracağını ve kapalı ameliyat yapıp kızım Sevginin her iki ayağını alçıya alacağını söyledi.Bu yaptığı işlem için normalde 1.000.000.000 TL ama tanıdık olduğumuz için 500.000.000 TL para alacağını söyledi biz pazarlık sonunda 400.000.000 TL(yeni para ile 400 TL) anlaştık. 
   Kızımın durumunu aile içinde görüşerek günümüzde Tıp ilerledi baktıralım ameliyat ettirelim karını aldık, bu karar doğrultusunda 08.04.2002 pazartesi sabahı kızım Sevgi Öz ü annesi ile birlikte hastaneye yatırdık.

İlgili tahlil tetkikler sonunda 09.04.2002 Salı günü saat 09.00 da kızım ameliyata girdi yaklaşık 20 dk. Sonunda her iki ayağı beline kadar alçıya alınmıştı, Ort. Dr. İbrahim BARAN: bu alçının üç ay duracağını söyledi ve ertesi günü bizi taburcu etti. 
  Kızım Sevgi Öz’ün çilesi başlamıştı üç ay beline kadar alçı ile iki yaşında hayata kıpır kıpır bakan yerinde duramayan çocuk olan minik Sevgi ızdırap içinde bahar ve yaz aylarında üç ayı tamamladı. 
  Kızım Sevginin ayağından alçının çıkacağı ve iyileşmiş olması umudu ile sevinç mutluluk içinde S.S.K Konya Meram Hastanesine Ort. Polikiliğine gittik, Ort.Dr. İbrahim BARAN: Kızım Sevginin ayağındaki alçıyı çıkarmadan önce röntgen çektirdi ve muayene sonunda Kızım minik Sevginin alçısının üç ay daha durması gerektiğini daha henüz tam iyileşmediğini söyledi.

Bu üzücü olay Kızım minik Sevgi de ve bizde şok etkisi yarattı, üç ay bitmek bilmemişti bu sıcak yaz gününde nasıl dayanacaktı. 
Kızım minik Sevginin dramı bitmiyor ayakkabı giyme hasreti ve beline kadar alçı ile tutsak esir günleri geçmiyordu, alçı kaşındırıyor bazen saatlerce çıkarın diye feryat edip ağlıyordu. 
Bu korkunç altı ay sonunda 09.10.2002 Perşembe günü Hastaneye tekrar gittik ALLAH cc. izniyle kurtulacak iyileşecek umuduyla o gün bayram günü gibiydi bizim için Ort.Dr. İbrahim Baran muayene sonunda tekrar röntgen istedi,çekildi sonuçta hayatımızda Kızım Sevgi için ailemiz için büyük deprem hayal kırıklığı yaşadık Ort.Dr. Sevginin ayağının sol Kalçası iyileşmediği bunun için hastaneye yatırıp tekrar ameliyat edeceği bu sefer açık ameliyat olacağını söylediğinde içimize korkunç bir acı çökmüştü kızım minik Sevgi altı ay çektiği çile,ızdırap sonuçsuz kalmıştı. 
Ertesi 10.10.2002 günü tekrar hastaneye yattı Kızım Sevgi 
     O kara acı gün 14.10.2002 günü saat 09.30 da ameliyata girdi kızım Sevgi saatler geçmek bilmiyordu ilk ameliyatı 20 dk. Sürmüştü bu sefer üç saat olmasına rağmen çıkmıyordu ameliyattan kızım Sevgi ameliyathaneye giren çıkan Dr.ve Hemşirenin hattı hesabı yoktu bize bir şey söylemiyorlar ancak herkes telaş halinde koşuşturuyorlardı. 
 Sonunda Ort.Dr. İbrahim BARAN ameliyathanenin kapısından çıktı hemen koşturarak yanına gittik bize;kızım Sevginin durumu iyi ameliyat iyi geçti dedi ve kaçarcasına oradan uzaklaştı.Biz ameliyathanenin önünde bekliyorduk ancak çıkmak bilmiyordu kızım Sevgi yaklaşık bir saat sonunda ALLAHım hiçbir anne ve babaya yaşatmasın o anı kızım Sevgi can çekişir vaziyette kendinde olmadığı halde çırpınarak çıktı ameliyathaneden acele yoğun bakım odasına götürdüler. 
 Dünya başımıza yıkıldı ne olduğunu anlamaya çalışıyoruz kimse bize bir şey söylemiyordu, yoğun bakım odasına giren çıkan her Dr. ALLAH sabır şifa versin diyor uzaklaşıyordu kaçarcasına. 
 Kızımın o hali gözümden gitmiyor bir türlü kendime gelemiyordum yığıldım kaldım yüreğimdeki acının tarifi imkânsızdı, annesi bağırıyor haykırıyor kendini kaybediyor o tarifsiz acıyı yaşıyorduk. 
 Kızım Sevgi yoğun bakımda can çekişiyor Doktorlar bize bir şey söylemiyordu saatler sonunda bizi Konya Meram Tıp Fakültesine ambulansla sevk ettiler, kızım Sevginin yanına annesi bindi ben kendi arabamla ambulansı takip ediyordum o anki duygularımı anlatmaya kelimeler yetmez üç kere arabamı çarpmıştım kaldırıma dağa sola,iki hastanenin arası normalde 15 dk ama o uzayan yol bitmek bilmiyordu, ambulansın siren sesleri kulaklarımı çınlatıyor yüreğimi yakıyordu. 
 Konya Meram Tıp Fakültesine vardığımızda bizden hastanın epikriz raporunu istiyordu ben tekrar hastaneye S.S.K Konya Meram Hastanesine gittim Ekipriz raporunu istediğimde bana çeşitli mazeretler söyleyip vermek istemiyorlardı vermediler de tekrar eli boş hastaneye döndüm çaresiz. 
 Ameliyatı yapan Ort.Dr. İbrahim BARAN ı arıyorum telefonla cevap vermiyordu bu Ekipriz   raporu çok önemliymiş yapılacak tedavi açısından ama acıdır ki   Hastane Ekipriz raporu düzenlememiş yada hataları yüzünden vermek istemiyorlardı. 
    Kızım Sevgi Konya Meram Tıp Fakültesinde 26 gün Komada yattı,o günler o kadar acı ve ızdıraplıydı ki anlatmaya kelimeler yetmez,Kızım Sevgi 26 gün sonunda komadan bitkisel olarak uyandı 2 haftanın sonunda taburcu ettiler hastaneden. 
   Cıvıl cıvıl evimizin neşe kaynağı minik kızım Sevgi şimdi et yığını gibi sadece gözleri ile tepki veriyor burnundan mama ile besleniyor ömür boyu yatağa mahkum oldu.İYİLEŞMEK İÇİN GÖTÜRDÜĞÜMÜZ DOKTORLAR CELLATI,HASTANE MEZARI OLMUŞTU. 
 Keşke hiç götürmeseydim ayağı topal kalsaydı gene evimizin neşe kaynağı olsa o tatlı diliyle gül yüzüyle hayatın tadını çıkarsaydı, ama doktorlar çok gördüler kızıma bu hayatı söndürdüler hayat ışığını geleceğini. 
Artık kızım Sevgi yatağa mahkûm ne konuşabiliyor ne ihtiyaçlarını görebiliyor yemek yiyemiyor su içemiyordu, burnundan besliyorduk bir sürü ilaç kullanıyor bitkisel hayata mahkûm yaşıyordu ne kadar yaşamak denilirse! 
Bir gün kızıma ilaç raporu çıkartmak için gittiğim S.S.K Konya Meram Hastanesinde işim dolayısı ile tanıdığım arkadaşlarımın yanında kızım hakkında o korkunç gerçeği öğrendim: kızım Sevgi Öz’ün ameliyatı esnasında hata yapılmış hastane kızımı konuşuyordu. Ameliyat esnasında yapılan yanlış uygulama neticesinde minik kızım Sevginin kalbi 5 dk. ila 8 dk. Arası durmuş sonra onu yeniden hayata döndürmüşler bu sebepten bitkisel hayata girmiş kalbin durması esnasında beyne oksijen gitmediğinden beyin felci geçirmiş bitkisel hayata girmiş. 
     Bu olayı öğrenir öğrenmez hemen Cumhuriyet savcılığına dilekçe verip suç duyurusunda bulunarak kızımın mağduriyetini Kanunlarda Mahkemelerde suçluların cezalandırılması için mücadele verecektim. 
  Türkiye’nin   acı gerçeği sağlık skandalı benim minik kızımın başına geldi,2002 yılında başlayan hukuk mücadelem Konya 3.Ağır Ceza Mahkemesinin Kızım Sevgi Öz’ün hastane raporları ve evrakları ile   dosyayı Yüksek Sağlık Şurasına gönderdi, üç yıl sonunda Şura sonucu  8/3 Anestezi hatası 8/5 diğer sebepler diyerek Mahkemeye gönderdi. 
      Konya 3.Ağır Ceza Mahkemesi de Şura’nın kararı neticesinde Anestezi Uzm. Rahime ORHAN’A 6 ay hapis cezası, Anestezi Teknisyeni İlyas DEMİRCİ’YE 3 ay Hapis cezası verdi, ameliyatı yapan Ort.Dr. İbrahim BARAN’I beraat ettirdi,verilen cezaları da para cezasına çevirdi;kızım Sevgi Öz’ün hayatını karatmanın bedeli toplam 230.000.000 TL Yeni para ile 230 TL. 
      Bu verilen cezayı Avukatım aracılığı ile 8/5 diğer sebeplerin açıklanması ve verilen cezanın yetersiz olması nedeniyle Temyize gönderdik. Yargıtay da 2 yıl sonun da Mahkeme başkanının imzası eksik olması nedeni ile kararı bozdu. 
Konya 3.Ağır Ceza Mahkemesi Yargıtay’ın bozduğu kararı: Mahkeme başkanı imzasını tamamladı ve yeniden 8/5 diğer sebeplerin açıklanması ve verilen cezanın yetersiz olması nedeniyle Temyize yeniden gönderildi. Yargı sistemindeki boşluk ne kadar acı ki Yargıtay gönderdiğimiz itirazı Kanunlarda yapılan değişiklikler ve Beraat eden Ort.Dr. İbrahim BARAN Rüşvet suçundan yeniden yargılanması diye kararı yeniden bozdu.Bizim itirazımız olan 8/5 sebeplerden hiç bahsetmedi maalesef. 
  Kızım Sevgi Öz bu süreçte karşımızda gün geçtikçe eridi ve günden güne daha da kötüye giderek 26.06.2009 tarihinde vefat etti. Bu acı dolu 7 yıl onu diri diri toprağa gömenler bitkisel yaşamasına sebep olanlar hiçbir ceza almadılar Türkiye’min acı gerçeğiyle bir sefer daha karşı karşıya geldik ailece büyük yara aldık. Sevgi’nin ağabeyi ablası ve kardeşi doktordan korkuyorlar hasta olsalar dahi doktor korkusu yüzünden hastayız diyemiyorlar. Annesi Psikiyatri tedavisi görüyor,baba olarak benim kızımın mağduriyetinin hakkını ararken kanunlara inancım adalete inancım kalmadı.Kızım Sevgi yaşam dolu neşe dolu,hayatın güzelliklerini çocukluğunu tadamadan hayatını kaybetti yada hayatı katledildi,katledenlerden hakkını bu dünyada alamazsa öbür dünyada alcak. o artık melek…. 
Konya 3. Ağır Ceza Mahkemesi Kanunlarda değişen yargılama işlevini uygulayıp kararı Ort.Dr. İbrahim BARAN’A 10 Ay Hapis, Anestezi Uzm. Rahime ORHAN’A 6 ay hapis cezası, Anestezi Teknisyeni İlyas DEMİRCİ’YE 3 ay Hapis cezası verdi bu cezaları da yine para cezasına çevirdi. Bu verilen cezayı Avukatım aracılığı ile 8/5 diğer sebeplerin açıklanması ve verilen cezanın yetersiz olması nedeniyle yeniden 3. defa Temyize gönderdik. Yıl 2011 ve bu olay olalı 9 yıl olmuş, Geç gelen ADALET, ADALET değildir. Bu Yargı sistemindeki boşluklar giderilmedikçe daha nice Sevgiler haklarını alamazlar. Ben Türküm Türklüğümden de gurur duyuyorum, Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşı olarak tüm vergilerimi düzenli ödüyorum ve bu gün Yargıda alamadığım haklarım için Avrupa İnsan Hakları Mahkemesine başvurdum bu benim ayıbımı yoksa T.C.Mahkemelerinin Yargıçların Hakimlerin ayıbımı?

You may also like

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir